Guide för stugvärdar

Guide för stugvärdar i klubbstugan i Orhem.

Reviderad 2026-05-18

Stugvärdar finns i stugan på söndagar på tid under året som styrelsen fastställer. Vem som är stugvärd anslås på hemsidan och skrivs ut i DBFK-bladet.

  1. Stugvärd ska finnas i stugan på söndagar minst mellan kl. 10.30 – 14.00. Om det ej har kommit någon besökare före kl. 13.00 är det ok att stugvärden stänger och lämnar stugan. Vid regnväder gör stugvärden bedömning om stugan ska vara öppen. Besökare bör kontakta stugvärden för att höra om läget.
  2. Stugvärden ska se till att stugan öppnas och att möbleringen är iordningställd för vistelse såväl inomhus som utomhus för gästerna utifrån årstid och program.
  3. Kaffe/te ska serveras i huvudsak mellan kl. 12.00 – 13.00. Om särskild aktivitet anordnas kan dessa tider anpassas.
  4. Inköp av kaffe, te, socker, mjölktetror och andra förbrukningsvaror inklusive innehåll i förbandslåda sköts av klubben. Är det något av ovanstående eller annat i stugan som behöver införskaffas meddelas detta på info@dbfk.se .
  5. Stugvärden ska se till att stugavgift betalas till föreningens swishnummer 123-623 89 68 eller kontant till stugvärden. Avgifterna fastställs av styrelsen och är i dagsläget 25 kr/person. Stugvärden själv samt barn och ledsagare behöver inte betala avgift.
  6. Innan stugan stängs för dagen ska möblering återställas och städning ske. Omfattning av städningen beror på årstiden och hur mycket folk som besökt stugan. Grunden är dock att allt ska diskas och ställas undan, bänkar i köket torkas av, golven sopas eller dammsugas och vid behov torkas av.
    Sopor ska tas med från stugan.
    Vattnet ska stängas av i det lilla pumphuset bakom boden.
  7. Antal gäster i stugan samt lista med namn ska mejlas till info@dbfk.se. Avgifterna från de som betalat kontant ska omgående redovisas till kassören genom insättning på klubbens plusgirokonto 35 26 16-7.
  8. Fördelning av stugvärdar sker om möjligt fyra gånger per år. Fördelningen sker av den som av styrelsen utsetts som fördelningsansvarig. I nuläget är det Christer Hovbrandt.
    Den som får förhinder den dag man är uppsatt som stugvärd, ska själv se till att ersättare finns. Detta ska i första hand ske genom att själv tillfråga annan stugvärd så att byte kan ske. I andra hand kontaktas fördelningsansvarig.
  9. Åverkan på stugan eller upptäckta fel ska omgående rapporteras. Maila till info@dbfk.se eller kontakta stugansvarig.